MADDİ HASAR

Maddi Hasar

Maddi Hasar Tazminatı, kaza sonrası araçta meydana gelen maddi hasarın ve onarım giderlerinin karşılanmasına ilişkindir. Aracın kullanıma hazır hale gelebilmesi için yapılan onarım ve parça değişim giderleri bu tazminat konusunun kapsamına girmektedir.

Sigortalı araç sahibi aracını istediği serviste tamir ettirebilir. Sigorta şirketi de kaza tarihinde anlaşmalı olduğu serviste onarım yapılsaydı parça değişimi, işçilik bedelleri ve diğer unsurlara göre belirlenecek bedele istinaden ödeme yapabilir.
Sigorta şirketleri ayrıca hasara uğrayan araç için tazminat ödemek yerine, aracın onarımını anlaşmalı bir serviste gerçekleştirerek onarılmış aracı teslim edebilir ve tazminatı onarımı gerçekleştiren servise yapabilirler. Ancak böyle bir durumda verilen onarım hizmetinin mevzuata uygun bir şekilde gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğine ilişkin yükümlülük sigorta şirketine aittir.

Eğer yetkili servis orijinal veya eşdeğer parça ile değiştirilmesi gereken parçalar, orijinal olmayan yan sanayi ve merdiven altı kalitesindeki parçalarla değiştirilmesi; işçiliklerin gereği gibi yapılmaması veya işçilik bedellerinin piyasa rayiç bedellerinin altında bedellerle faturaya yansıtılması, yedek parça bedelinden iskonto yapılması gibi hususlarda sigorta şirketinin sorumluluğuna gidilebilecektir.

Trafik sigortalarında onarımı mümkün olmayan parçaların orijinal parça yerine mevzuata aykırı olarak merdiven altı yan sanayi olarak tabir edilen parçalarla değiştirildiği görülmektedir. Böyle durumlarda sigorta şirketinden hasar farkı bedeli talep edilebileceği gibi orijinal parçanın takılması da talep edilebilecektir.

Değer Kaybı
Maddi Hasar
Kazanç Kaybı
Pert Farkı

  GROUPSAR olarak, alanında yetkin ve uzman kadromuzla Türkiye genelinde sigorta hukukunun her aşamasında müşterilerimize hizmet veren bir uzman hukuk – danışmanlık firmasıyız.
  Sektörde kısa zaman içerisinde 50.000 yaklaşan sigorta ve tazminat dosyasını, 28’i tam zamanlı Uzman Sigorta Avukatı olmak üzere 150 kişilik sigorta ve tahkim uzmanı, sigorta hukukçusu, eksper, hasar uzmanı ve danışman ekibimizle müşterilerimizin lehine neticelendirdik ve neticelendirmeye devam ediyoruz.

  ADDRESS

  Esentepe Mahallesi Büyükdere Caddesi, Ecza Sokağı No:6 Şişli / İstanbul

  TELEFON

  0212 325 51 47

  EPOSTA

  info@groupsar.com