KAZANÇ KAYBI

Kazanç Kaybı

Hasar gören bir aracın onarım süresi boyunca kullanılamaması sebebiyle ortaya çıkan zarar araç mahrumiyet tazminatı ya da araçtan yoksun kalma tazminatı olarak tanımlanmaktadır. Onarım süresince kullanılamayan araçlardan dolayı kural olarak kazada kusuru bulunan araç sahibi ve sürücüsü sorumludur. Ayrıca sigorta şirketlerinin, mağduriyetleri gidermesi sürecindeki ihmalleri sebebiyle, onarım süresi uzayan ya da aracın perte/hurdaya çıkması nedeniyle hasar ödemesi geciken araçlarla ilgili de sigorta şirketlerinden talepte bulunulabilir.

İlgili kazaya uğrayan aracın, nasıl kullanıldığı (özel veya ticari araç), aracın kullanan kişinin kullanıldığı güzergâh (örneği kişinin evi ile işyeri arasındaki uzaklık gibi), zaten araç kullanılsaydı da gidip gelmesi halinde yapacağı zorunlu giderler (yakıt, amortisman gideri gibi) belirlenecek zararından indirilir.

Uygulamada, araç mahrumiyet tazminatı, hasar gören aracın yerine, emsal bir araç kiralanırsa (veya kiralanmış olsaydı) kiralan aracın günlük bedeli ile (yani araç kiralama bedeli) hasarlı onarımda kaldığı gün sayısı çarpılarak hesaplanır. Bu da umumiyetle araç kiralama şirketlerinin bedelleri üzerinden hesaplamalar yapılabilmektedir.

Değer Kaybı
Maddi Hasar
Kazanç Kaybı
Pert Farkı

  GROUPSAR olarak, alanında yetkin ve uzman kadromuzla Türkiye genelinde sigorta hukukunun her aşamasında müşterilerimize hizmet veren bir uzman hukuk – danışmanlık firmasıyız.
  Sektörde kısa zaman içerisinde 50.000 yaklaşan sigorta ve tazminat dosyasını, 28’i tam zamanlı Uzman Sigorta Avukatı olmak üzere 150 kişilik sigorta ve tahkim uzmanı, sigorta hukukçusu, eksper, hasar uzmanı ve danışman ekibimizle müşterilerimizin lehine neticelendirdik ve neticelendirmeye devam ediyoruz.

  ADDRESS

  Esentepe Mahallesi Büyükdere Caddesi, Ecza Sokağı No:6 Şişli / İstanbul

  TELEFON

  0212 325 51 47

  EPOSTA

  info@groupsar.com