DEĞER KAYBI

Değer Kaybı

Araç değer kaybı; meydana gelen trafik kazası nedeniyle hasar gören aracın piyasadaki değişim değer durumunu niteleyen bir kavramdır. Bu kavram, hasar alarak onarım gören aracın ikinci el piyasa değerindeki düşüşü ifade eder. Zira kazaya karışıp hasar gören aracın, en iyi şekilde tamir edilmiş olsa bile TRAMER (Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi) kayıtlarında yer alacak kaza kaydı nedeniyle, piyasa değişim değerinde bir düşüş olacaktır.

Araç değer kaybı, kazalı aracın (parçaları daha yenisi veya orijinali ile değişse dahi) kazadan önceki değerine nazaran mali bir kayıp yaşanması nedeniyle ortaya çıkan bir tazminat türüdür. Buna göre, daha az kusurlu taraf, daha fazla kusurlu tarafa ve/veya sigortacısına haksız fiilden kaynaklı gerçek bir zararın tazmini talebini yöneltmektedir.
Kısaca araç değer kaybı, kazaya karışan aracın kazadan önceki ikinci el piyasa değeri ile kazadan sonraki ikinci el piyasa değeri arasındaki düşüş farkıdır.

 

Değer Kaybı
Maddi Hasar
Kazanç Kaybı
Pert Farkı

  GROUPSAR olarak, alanında yetkin ve uzman kadromuzla Türkiye genelinde sigorta hukukunun her aşamasında müşterilerimize hizmet veren bir uzman hukuk – danışmanlık firmasıyız.
  Sektörde kısa zaman içerisinde 50.000 yaklaşan sigorta ve tazminat dosyasını, 28’i tam zamanlı Uzman Sigorta Avukatı olmak üzere 150 kişilik sigorta ve tahkim uzmanı, sigorta hukukçusu, eksper, hasar uzmanı ve danışman ekibimizle müşterilerimizin lehine neticelendirdik ve neticelendirmeye devam ediyoruz.

  ADDRESS

  Esentepe Mahallesi Büyükdere Caddesi, Ecza Sokağı No:6 Şişli / İstanbul

  TELEFON

  0212 325 51 47

  EPOSTA

  info@groupsar.com